Karting także dla niepełnosprawnych
W dniu 15 listopada po raz kolejny na obiekcie Małopolskiego Ośrodka Sportów Motorowych – Torze Speed Race Tarnów odbył się VI Ogólnopolski Mityng Kartingowy Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie i TTSK K-TEAM Tarnów. Jedna z największych imprez kartingowych osób niepełnosprawnych w Polsce sprowadziła zawodników z rejonu Tarnowa i sąsiadujących województw. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję wziąć czynny udział w pikniku oraz rywalizacji na specjalnie przygotowanych bolidach. Rywalizacja była bardzo zacięta i emocjonująca. Wszyscy walczyli zgodnie z duchem fair play. Za udział wszyscy zawodnicy, w zależności od osiągniętych wyników otrzymali: puchary w formie statuetki, medale, dyplomy i nagrody.
Podejmując się realizacji sportowych jazd na gokartach, stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę, prawdziwą rywalizację, uśmiech i radość pokonywania własnych słabości. Zorganizowanie tego typu zajęć kartingowych oprócz walorów integracyjnych ma na celu obalenie stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne mają swoje potrzeby, marzenia oraz pasje i cele w życiu.
Głównym celem mityngu było zaprezentowanie i skonfrontowanie swoich umiejętności z innymi zawodnikami, a także propagowanie aktywnego stylu życia, w tym sportu kartingowego jako doskonałej formy terapii i rekreacji. Można śmiało powiedzieć, że jazda gokartem wyrabia umiejętność panowania nad kierownicą, poprawia refleks, uczy podejmowania szybkich decyzji w trudnych sytuacjach. Ponadto osoby uczyły się oceny swoich możliwości, umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji i dopasowania ich do różnych sytuacji. Doskonalili zdolność przewidywania i odpowiedniego reagowania. Karting doskonale kształtuje osobowość, rozwija charakter i podnosi samoocenę. Osoby uczestniczące w tych szkoleniowych jazdach stają się bardziej odważne, zdyscyplinowane i samodzielne. Zajęcia wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu i na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz pozwalają wzmocnić mięśnie kończyn górnych. Dla osób niepełnosprawnych, to również ciekawa forma zajęć terapeutycznych, organizowania czasu wolnego oraz rozwijania zainteresowań.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.