W WRC nowość dla pasjonatów
W minioną niedzielę odbyła się IV edycja pucharu wrocławskiego toru WRC Wrocław Racing Center. Czwarta odsłona zawodów była jednocześnie debiutem transmisji internetowej, którą przeprowadziła redakcja magazynu Polski Karting. To nowość w kartingu halowym, która miejmy nadzieję, wpisze się na stałe do rozgrywek na polskich torach. WRC debiutowało nie tylko transmisją, ale również udziałem osoby niepełnosprawnej w rywalizacji.
Minionej niedzieli 31 kierowców – amatorów kartingu halowego ścigało się na wrocławskim torze WRC w ramach czwartej edycji pucharu. Impreza była okazją do debiutu "halówki" na żywo, bowiem po raz pierwszy zawody halowe transmitowano live, a ich uczestnicy mieli możliwość podzielenia się wrażeniami z jazdy z internautami tuż po zakończonej rywalizacji. Bezpośrednią transmisję z wyścigów oraz towarzyszące wszystkim dotychczasowym relacjom studio Karting Cafe zrealizował magazyn Polski Karting.
Zaciętej rywalizacji na torze WRC nie brakowało. Rozgrywki rozegrano w ramach czterech klasyfikacji, a najliczniejszą była kategoria seniorów, w której uczestniczyło 15 kierowców. Wszyscy zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, między innymi bezpłatne testy profesjonalnych gokartów Rotaxa. Poszczególne kategorie wygrali Adam Lenartowski (senior), Remigiusz Drzazga (max), Jakub Bieniek (junior) oraz Maciej Bernacik (profi). Całą stawkę uzupełnił niepełnosprawny uczestnik Rafał Kuliński, który mógł ścigac sie na wrocławskim torze w specjalnie przygotowanych wózku.
– Wychodzimy z założenia, że karting jako dyscyplinę niezwykle rozwijającą odruchy i mającą ogromne znaczenie w szkoleniu młodych kierowców należy promować za wszelką cenę – mówił Sławomir Murański, właściciel toru. – Stąd nasze zaangażowanie w transmisję internetową z imprezy, która niejako wpisuje się w naszą politykę promującą karting. Cieszymy się, że to właśnie na naszym torze karting halowy zadebiutował w relacji internetowej. Murański, który od dwóch lat sam występuje w roli kierowcy kartingowego na profesjonalnych torach i może pochwalić się pierwszymi sukcesami na arenie krajowej, jest jednym z najbardziej zagorzałych propagatorów kartingu na Dolnym Śląsku. Zarażony kartingową pasją, swoją przygodę zaczynał właśnie na torze halowym, by w minionym sezonie świętować wicemistrzostwo Rotax Max Challenge Poland w prestiżowej kategorii DD2 Max. – Mam nadzieję, że karting halowy, który jest przedsionkiem do dyscypliny uprawianej na profesjonalnych torach będzie częściej pokazywany szerokiej publiczności. Z pewnością na torze WRC, bowiem już planujemy kolejne wydarzenie z udziałem kamer Polskiego Kartingu – mówił Murański.
Wydarzenie we Wrocławiu z pewnością przejdzie do historii również z innego powodu. Organizatorzy zawodów przedstawili nowy nabytek swojej floty kartingowej – gokart marki Tobikart specjalnie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pierwszym uczestnikiem rywalizującym z regularnych zawodach był niepełnosprawny kierowca Rafał Kuliński, który zajął 12. pozycję w swojej kategorii, w której startowało 16 uczestników. Kuliński otrzymał również specjalną nagrodę magazynu Polski Karting.
– Niepełnosprawni pasjonaci kartingu do tej pory pozbawieni byli emocji związanych z prowadzeniem gokarta na naszym torze. Od teraz będą mieli do dyspozycji wózek, do którego niebawem dołączą kolejne cztery – podkreślił z dumą Murański. WRC jest bowiem pierwszym torem kartingowym w Polsce, który będzie mógł pochwalić się kilkoma gokartami przystosowanymi dla niepełnosprawnych. Do tej pory takim gokartem dysponowały nieliczne tory, między innymi tarnowski Speed Race znany z wielu akcji skierowanych do niepełnosprawnych kierowców.
Jednym z gości wrocławskiej imprezy był producent gokartów halowych Andrzej Szczepanik. Były promotor Rotaxa w Polsce podkreślił, że cieszy się z coraz liczniejszych wydarzeń na torze we Wrocławiu. – WRC rozwija się z miesiąca na miesiąc i powiększa swoją ofertę. To cieszy, bowiem karting halowy to nie tylko zabawa i rozrywka, ale również pierwszy krok do wyczynowego uprawiania tej dyscypliny, a przez to powiększania środowiska ludzi zainteresowanych kartingiem. Warto podkreślić, że tor posiada również w swojej flocie wózki dla najmłodszych adeptów kartingu.
Na torze we Wrocławiu pojawiło się również kilka postaci znanych z wyścigów na profesjonalnych torach. Między innymi Maciej Bernacik, mistrz światowego finału z 2007 roku serii Rok Cup, były kartingowy mistrz Polski Kuba Rość czy aktualny wicemistrz polskiej serii Rotaxa, Kamil Jeleń. Imprezie towarzyszyli również promotorzy serii kartingowych. Rok Cup reprezentował promotor Andrzej Ościk, Rotax Max Challenge Łukasz Kamiński. W kategoriach senior i max wystąpili również kierowcy znani z występów w halowych mistrzostwach świata amatorów Paweł Krężelok i Remigiusz Drzazga.
Klasyfikacja IV edycji pucharu WRC
kategoria senior:
1. Adam Lenartowski
2. Patryk Krutyj
3. Paweł Krężelok
kategoria max:
1. Remigiusz Drzazga
2. Michał Gutt
3. Dawid Kuszel
kategoria junior:
1. Jakub Bieniek
2. Igor Kijak
3. Kasia Brem
kategoria profi:
1. Maciej Bernacik
2. Kamil Jeleń
3. Maxi Czyszek
Promujemy karting w Polsce, to hasło towarzyszące wydarzeniom wspieranym przez magazyn Polski Karting od ubiegłej niedzieli funkcjonuje również w halowej odmianie tej dyscypliny. Debiut kartingu halowego na żywo w internecie odbył się za sprawą Sławomira Murańskiego, jednego z promotorów kartingu na Dolnym Śląsku, wyczynowego kartingowca.