O kartingu w Radiu Kampus
Wczoraj punktualnie o 14.30 na antenie Radio Kampus rozmawiano o kartingu, jego popularności oraz o najbliższych zawodach – czyli Kartingowych Mistrzostwach Polski, które jak już zapewne wiecie odbędą się w ten weekend, 9-11 czerwca, na Autodromie w Słomczynie k.Grójca.
Mistrzostwa Polski to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy w tym sezonie dwie zawodowe serie kartingowe Rotax i ROK CUP rozegrają zawody na tym samy obiekcie w tym samym czasie. W sezonie 2017 zaplanowano tylko dwie takie rundy, dlatego emocji na pewno nie zabraknie.
Z tej okazji w radiu pojawili się przedstawiciele obu serii – Jan Olejniczak (Rotax) oraz Idalia Czarnocka (ROK) – i wspólnie z prowadzącym Kamilem Michałowskim rozmawiali o kartingu, różnicach obu serii i roli płci pięknej w motorsporcie.
Zacznijmy zatem od płci pięknej i pytania o bardzo małą liczbę kobiet startujących w zawodach.
„Ilość kobiet w motorsporcie jest zdecydowanie dużo mniejsza prawdopodobnie ze względu na obawy rodziców i ogólne stwierdzenie, że nie jest to sport dla dziewczyn. Mało który rodzic ma świadomość, że jego córka w ogóle może chcieć uprawiać tego typu sport, stąd brak jest tej pierwszej najważniejszej fazy – pokazania i możliwości zapoznania się z dyscypliną” – powiedziała Idalia Czarnocka, zawodniczka z 12 letnim stażem kierowcy.
Dla osób, które mało wiedzą o tym sporcie przypominamy, że w danej kategorii jak równy z równym ścigają się zarówno dziewczyny/kobiety jak i chłopaki/mężczyźni. Nie ma podziału na płeć, są natomiast różne kategorie wiekowe.
„Nie ma potrzeby, aby kobiety musiały ścigać się oddzielnie. Nie ma takich różnic fizycznych a kobiety są w stanie wypracować u siebie taką samą szybkość reakcji i odpowiednią siłę fizyczną, by móc rywalizować z mężczyznami. Wszystko zależy od predyspozycji i zaangażowania danego zawodnika. Po założeniu kasku płeć nie ma znaczenia” – dumnie dodała Idalia.
Podczas dyskusji doszło do ważnej refleksji a mianowicie problemu popularności kartingu w Polsce. Zaznaczono, że w Polsce jest to sport jeszcze mało popularny, niedoceniany i tylko znikome media się tym interesują.
„W wielu innych krajach, gdzie motorsport jest bardziej popularny, jest nieco inaczej, zarówno jeśli chodzi o udział kobiet w środowisku jak i zainteresowanie samym sportem. W Polsce słowo karting kojarzy się z lokalną halą lub torem kartingowym, gdzie często gokarty znajdują się w kiepskim stanie i mało kto chce na nich jeździć ” – podsumowała Idalia.
Szkoda, bo na przykład zawodnicy startujący w ROK CUP Poland, to przecież Mistrzowie i Wice-Mistrzowie Świata.
Ponieważ najbliższe zawody to „starcie” dwóch niezależnych serii pucharowych prowadzący nie oparł się pytaniu o różnice i sposób wyboru konkretnej serii.
„Nie ma zasadniczo dużej różnicy w sprzęcie. Obie serie dysponują podobnymi rozwiązaniami technicznymi” – odpowiedział Jasiek. „Każdy z silników jest podobny. Jeździłam i jednym i drugim. Każdy z nich zachowuje się trochę inaczej. Inaczej wkręca się w obroty, inaczej reaguje na gaz w momencie, gdy wychodzisz z zakrętu na prostą” – dodała Idalia.
„To, którą serię wybierzesz zależy głównie od najbliższego otoczenia, znajomych którzy już są do konkretnej serii przywiązani” – wspólnie podsumowali oboje.
Rozmawiano także o emocjach jakie towarzyszą nie tylko zawodnikom i ich rodzinom a także kibicom. Wspólnie stwierdzono, że jest to sport bardzo widowiskowy. Fakt, że zawody w przeciwieństwie do innych dyscyplin sportów motorowych, rozgrywane są na torach, których zasięg można objąć wzrokiem z jednego punktu tylko podnosi ich atrakcyjność. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia wybranego zawodnika (lub grupy zawodników) niemal przez cały wyścig. Widzimy każdą akcję, każdą walkę o pozycję i wszystkie manewry przez cały czas.
„Sport kartingowy, zapach benzyny, adrenalina i walka na torze jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż niebezpieczna jazda samochodem po ulicach miasta z prędkościami przekraczającymi wszelkie normy” – zauważył prowadzący Kamil Michałowski.
Dziękujemy Radiu Kampus za możliwość dyskusji i opowiedzeniu o tym niezwykle interesującym sporcie.